Wednesday, March 2, 2022

Frikadellisupp

Kui ma kellegagi mingil teemal vaidlema olen otsustanud hakata, siis ikka sõjakalt, žestikuleerides ja ise seejuures täiesti veendunud olles, et mul õigus on. Tavaliselt on ka muidugi. Ma ei ole absoluutselt vana kooli toitude austaja, veel vähem oskan neid ise teha, aga hiljuti hakkasin ühe meeskodanikuga, kes on minust tükk maad vanem ja ilmselgelt teadis palju paremini, millest räägib, võitlema selle üle, kas hakklihakastmesse pannakse hapukoort või mitte. Mina väitsin riiakate kommentaaride saatel, et mitte ja lubasin oma targast raamatust ("Valik toiduretsepte" aastast 1966) tõestuseks järele kontrollida. Veidi aega hiljem oli minu poolt suhtlemises vaikus. Selgus, et mul ei olnudki õigus, aga lootsin, et kui ise enam sellest juttu ei tee, siis unustame teema ära ja by default jääb mulle ikka õigus ja viimane sõna. Lõpuks pidin ikka kõik ausalt ära rääkima. Lohutuseks hakkasin suppi keetma, allikaks ikka seesama raamat.

Originaalretsept ütleb, et vaja läheb:
500 g supiliha
3 l vett
2-3 porgandit
1 petersell
pool sellerit
1 sl rasvainet
6-8 kartulit
soola

Frikadellideks:
300-400 g pehmet loomaliha
2 viilu kuiva saia või 3 sl riivsaia
üks keskmine sibul
soola, pipart
1 sl hapukoort
pool klaasi vett või piima

Tegemisõpetus kõlab nii: supiliha panna külma veega keema, eemaldada vaht, lisada ribastatud ning rasvas kergelt pruunistatud maitseköögivili ja keeta, kuni liha on peaaegu pehme. Lisada tükeldatud kartulid ja 10 min hiljem frikadellid. Keeta, kuni frikadellid kerkivad supi pinnale, maitsestada.

Frikadellid: 2 korda läbi hakklihamasina aetud hakklihale lisada samuti läbi hakklihamasina aetud sibul ning piimas või vees leotatud kuiv sai koos leotamisvedelikuga, soola ja pipart. Soovi korral segada juurde hapukoort. Frikadellid vormida märja käega.


Kuna mina olen nüüdseks üle kolme aasta olnud taimetoitlane (täpsustuseks veel, et natuke vähem kui aasta lisaks ka kala ja mereande söönud), siis tegin frikadellisupist taimetoiduversiooni.

Kasutasin:
veidi võid
ühte sibulat
kahte porgandit
köögiviljapuljongikuubikut
natuke soola
umbes veerandi väiksemat sorti kapsast
kolme kartulit
peotäit külmutatud herneid
peotäit külmutatud brokkoliõisikuid
suurt peotäit köögiviljapallikesi (saab poest sügavkülmaletist)

Tegin nii:
hakkisin sibula, viilutasin porgandid ja panin või sisse hauduma. Umbes 5 minutit hiljem lisasin viilutatud kapsa, puljongikuubiku, natuke soola ja lasin pidevalt segades paar minutit maitsetel sõbruneda. Siis valasin juurde vett nii palju, et köögiviljad ära kataks, pluss ca 3cm lisaks. Keetsin köögivilju madalal kuumusel 10 minutit, seejärel lisasin tükeldatud kartulid. Lasin supil 15 minutit keeda. Vahepeal praadisin pannil natukese võiga köögiviljapallid. Lisasin supile brokkoli ja herned, 5 minutit hiljem ka köögiviljapallid ja valmis oligi!

No comments:

Post a Comment